ARCHE WSPÓLNOTA

Szkoła bousso

Organizujemy POMOC
Bousso to około 10 –tysięczna miejscowość położona 300 km na południe od stolicy Czadu, Ndżameny. Lokalną społeczność tworzą przedstawiciele różnych etni, języków, kultur oraz religii przez co miejscowość ta nazywana jest Czadem w pigułce. Ludność zajmuje się głównie rolnictwem co nie jest zadaniem prostym, zważywszy na specyficzne uwarunkowania klimatyczne i gospodarcze w tym afrykańskim kraju. Deszcz występuje jedynie trzy miesiące w roku a temperatury w okresie letnim dosięgają 50 stopni Celsjusza. Praktycznie cała praca wykonywana jest ręcznie, nie są stosowane nawozy sztuczne, nie ma sztucznego nawadniania. Wszystko to sprawia, że mimo wielkiego nakładu pracy fizycznej uzyskiwane plony są bardzo niskie i nie pozwalają zaspokoić podstawowych potrzeb poszczególnych rodzin. Ubóstwo to, potęgowane jest przez brak dostępu do elektryczności, pitnej wody, ochrony zdrowia oraz edukacji. Ta ostatnia jest na tak niskim poziomie, że aż 2/3 miejscowej populacji to analfabeci.

Dajemy NADZIEJĘ
Od wielu lat w kwestię rozwiązania tego problemu zaangażowana jest istniejąca w Bousso misja katolicka, której sercem jest parafia p.w. Świętej Rodziny. Od lat 90-tych jest ona prowadzona przez polskich księży pochodzących z diecezji rzeszowskiej, tarnowskiej oraz siedleckiej. Obecnie na terenie misji istnieje école primaire, która jest odpowiednikiem naszej szkoły podstawowej. Co roku pobiera w niej naukę około 350 dzieci. Szkoła ta, jest włączona w Stowarzyszenie Szkół Katolickich. W Czadzie szkoły z tego Stowarzyszenia znane są z bardzo dobrej organizacji, odpowiednio wykształconej kadry oraz wysokiego poziomu nauczania. Od wielu lat podejmowane były próby zorganizowania następnego poziomu edukacji czyli tzw. collegu, który przygotowałby uczniów do uzyskania egzaminu dojrzałości i dał możliwość starania się o podjęcie studiów. Niestety działania te nie przynosiły rezultatów, głównie z powodów finansowych, gdyż do powołania takiej szkoły konieczne było wybudowanie nowych budynków oraz ich wyposażenie, co przerastało możliwości misji.

Patrzymy POZYTYWNIE
W roku ubiegłym parafię w Bousso wraz z kilkoma księżmi odwiedził ks. Bp Kazimierz Gurda, Ordynariusz Diecezji Siedleckiej. Zapoznał się on z sytuacją miejscowej ludności oraz misji. Wśród poruszanych kwestii była również ta dotycząca szkoły. Jednym z rezultatów tej wizyty było przygotowanie przez misję planów budowy i podjęcie przez Diecezjalny Referat Misyjny starań na rzecz pozyskania środków w wysokości 75 tysięcy euro. Natychmiastową chęć pomocy i uczestniczenia w realizacji tego dzieła zgłosiło Stowarzyszenie Wspólnota Arche, które przekazało na ten cel 40 tysięcy euro. Budowa szkoły rozpoczęła się w kwietniu bieżącego roku. Powstający budynek liczy sobie 36 metrów długości i mieści cztery klasy z których każda będzie w stanie pomieścić do 40 uczniów. Obok powstaje zaplecze pedagogiczne oraz pomieszczenia sanitarne. Szkoła ta, podobnie jak wcześniejsza, stworzy 350 dzieciom możliwość kontynuowania edukacji w wyśmienitych warunkach i na wysokim poziomie oraz możliwość uzyskania matury i podjęcia studiów, co w warunkach obecnych jest praktycznie niemożliwe.

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi promocjami
i wydarzeniami z życia Arche i naszych obiektów!
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji o
aktualnościach, wydarzeniach i promocjach (więcej
informacji)